.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

تاریخچه دبستان پسرانه مفید منطقه ۳ (قلهک)

 

دبستان مفید یکی از مدارس مجتمع آموزشی مفید است که تحت نظر مکتب امیرالمؤمنین علیه‌السلام از سال ۱۳۸۸ به عنوان اولین دبستان مفید شروع به فعالیت کرد.

سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ گروه کودک مفید در مجتمع مفید تأسیس شد تا زمینه ساز ورود مفید به دنیای تعلیم و تربیت کودک و تکمیل زنجیره رسمی تعلیم و تربیت در این مجتمع آموزشی باشد. گروه کودک در همکاری با خانه خلاقیت کودکان هفت سنگ با برگزاری چندین اردوی بازی خلاق و فعالیت های متنوع دیگر برای کودکان زیر ۱۲ سال مأموریت خود را به انجام رساند. در آن زمان فرزندان کارکنان مدارس مفید، فرزندان دانش‌آموختگان مفید و خواهر و برادرهای دانش‌آموزان دبیرستان های مفید، جامعه مخاطبان گروه کودک بودند. همکاران گروه کودک اولین مربیان و کادر اجرایی دبستان را شکل دادند.

اولین ساختمان مدرسه در خیابان شریعتی، خیابان شهید کوشا، بالاتر از میدان کاظمی (جوانان) واقع شده بود و از تابستان ۱۳۹۲ مدرسه به محل فعلی نقل مکان پیدا کرده است.

 

مفید از نگاه موسس آن؛ حضرت آیت الله موسوي اردبیلي

 

انگیزه تشکیل مجتمع آموزشي مفید

در دوره طاغوت، ما در قم بوديم. احساس کرديم حوزه هاي علميه بايد روز به روز به جامعه نزديک‌تر شوند و در لاک خود نباشند. به اين نتيجه رسيديم که تبليغ دين، به شکل سنتي، ديگر کارساز نيست. بايد از راه‌هاي جديد وارد مي‌شديم. در تهران، مسجد نيمه سازي در خيابان نصرت بود. ما فعاليت خود را در آن مسجد آغاز کرديم. براي نيل به اهداف گفته شده، به فکر راه اندازي دانشگاه افتاديم. بعد فهميديم بايد از پايه شروع کنيم. به فکر ساختن مدرسه افتاديم. پيش آقاي روزبه رفتيم، خدا رحمتش کند. با ايشان صحبت کرديم. ايشان به ما کمک فکري کرد. در نزديک دانشگاه تهران ما يک ساختمان داشتيم. آقاي روزبه آمد و آن محل را ديد. ما در همان ساختمان، مدارس مفيد را بنا نهاديم. وقتي که مفيد را ساختيم، مشکلاتي داشتيم. پول کمي داشتيم. گاهي من خودم آن جا با کارگران مشغول کار مي‌شدم. دوستان هم از مسجد مي‌آمدند، مي‌رفتيم و در آن جا کار مي‌کرديم.

 

شیوه اداره مدارس مفید

مفيد به سبک خاصي اداره مي‌شد. از اول من نظرم اين بود که انسانهاي سالم در آنجا درس بخوانند. مديرآنجا سالم باشد. مدرسان سالم باشند. حتي خادم مدرسه بايد سالم باشد. خدا دسته‌اي از انسانهاي خوب را به کمک ما فرستاد. آنها در مفيد زحمت کشيدند. الآن به حمدالله مدارس مفيد، چند هزار فارغ التحصيل دارند. اينها اکثرا در هر کجا که هستند، در هر رشته‌اي که درس خوانده‌اند، آدم‌هاي مفيد، خادم، سودمند و مؤمنی هستند. اگر خداوند در روز قيامت از من بپرسد به شما اين قدر عمر داديم، امکانات داديم، توفيق داديم، با اينها چه کار کردي؟ من هر چه فکر مي‌کنم، دستم خالي است. تنها چيزي که براي من اميد بخش است، همين مدارس مفيد و دانشگاه مفيد است.

علت انتخاب نام مفید براي مدارس

مرحوم مفيد را در دوره خودش «ابن المعلم» صدا مي‌زدند. ايشان در ميان تشيّع خيلي در علم کلام کار کرده و متبحّر بوده است. مرحوم مفيد وقتي از دنيا رفته، مردم گفته‌اند: «خداوند ما را به وسيله ابن المعلم نجات داد.» ايشان در جامعه کنوني ما ناشناخته بود. من تصميم گرفته بودم هر چه مؤسسه آموزشي داشته باشم، به نام مفيد باشد. الان دانشگاه مفيد هم به همين مناسبت نام‌گذاري شده است.