طبیعت مفید ، از جستجوگری تا کشف

متن : هادی ساروی

طبیعت جریان طبیعی خود را دارد و به صورت طبیعی اتفاق می افتد ، در طبیعت همه چیز سر جای خود است ، وطبیعت بستر اتفاق و زمینه ای برای مواجهه و پرسش گری است . در دبستان مفید که معناداری را امری طبیعی در فرایند یادگیری میداند و می پذیرد، کودکان همراه مربیان به دلایل و با اهداف گوناگون همچون تقویت روحیه‌ی تلاش ، جستجوگری ، پرسش گری و اهداف دیگر راهی طبیعت و جنگل مفید می شوند .

طبیعت همه چیز را با هم دارد ، سر تا پا هوش است ، صدا ، تصویر و حرکت همه با هم هستند و جریان دارند و این در خود ظرفیتی برای درگیری هوش‌های مختلف را دارد. در کنار فریادها و بازتاب هایش در میان کوهها ، طبیعت گوشه ای دنج هم دارد. طبیعت تعامل دارد ، تعامل انسان با طبیعت و محیط پیرامون که همواره تحت تاثیر آن هستیم و خواهیم بود.

طبیعت فرصتی ست برای مواجه و مشاهده گری و تفکر ، فرصتی برای خوب دیدن و درست دیدن ، از دور و نزدیک دیدن ، فرصتی برای رفتن و قدم زدن در آن ، در طبیعت است که با جریان ها و نظام های مختلف روبرو می شویم و پیرامون آنها به تفکر می‌پردازیم و شاید به دنبال پاسخی برای سوالهای خود به جستجو بپردازیم .

طبیعت فرصتی ست برای گفتگو و تعامل در مورد آنچه دیدیم و تجربه کردیم. این طبیعت گفتگوها در خود دارد ، این گفتگو می تواند در بین گروه همسالان و مربی شکل بگیرد و زمینه ای برای تعامل با دیگران را فراهم کند . در گفتگوها شاید کودکان از فرضیه های احتمالی بگویند و یا با توجه به تجربه های زیسته ی خود در رد موضوعی ، حرفی برای گفتن داشته باشند .

طبیعت را می توان مادر تمام علوم و آموزگار همه دانشمندان هم دانست ، طبیعت مانند آموزگاری ست که خود راه حل بسیاری از مسائل و مشکلات ما را در خود دارد . بیشتر دستاوردهای علمی و پژوهشی با الهام و الگوبرداری از طبیعت به عرصه ظهور رسیده اند . طبیعت فرصت کشف دارد و خود پاسخی ست برای بیشتر سوالات و ابهامات تنها اگر نحوه ی درست تعامل با آن را بدانیم .

تجربه ی بودن در طبیعت تکراری ست معنادار که تکراری نمی شود ، طبیعت را بارها و بارها می شود تجربه کرد و از تکرار تجربه ها هر بار چیز تازه ای آموخت ولذت برد ، طبیعت کلاس درسی ست برای همه ی ما انسان ها با هر ظرفیت و استعداد ، طبیعت برای تفاوت های فردی ما هم احترام قائل است و برای هر کدام از ما جزئیات خودش را دارد.

در کنار این موضوعات و مسائل، طبیعت با همه ظرفیت های خود طبیعت وجود ما را نیز در خود جای داده است و ما جزئی از همین طبیعتیم ، طبیعتی که مسیری ست تا ما را به خود برساند ، طبیعت بیرون که خود می تواند آینه‌ای تمام رخ باشد ازطبیعت خودمان که در وجودمان جریان دارد.

بچه ها در حال جستجوگری و گشت و گذار در طبیعت و جنگل مفید ( تصویر از آرشیو دبستان مفید قم )
بچه ها در حال آبیاری و مراقبت از گل و گیاهان خود هستند ( تصویر از آرشیو دبستان مفید قم )
بچه ها در حال گشت و گذار در طبیعت و استفاده از میوه های گیاهان ( تصویر از آرشیو دبستان مفید قم )
طبیعت گردی و بازدید از مراکز و زمین های تحت کشت و زراعت ( تصویر از آرشیو دبستان مفید قم )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *