آزادسازی پنج زندانی جرائم نقدی غیرعمد

امروز دوم مرداد ۱۴۰۱، نمایندگان دبیرستان متوسطه اول پسرانه مفید قلهک، در آزادسازی پنج زندانی جرائم نقدی غیرعمد، جمعاً به مبلغ ۳۷ میلیون تومان مشارکت کردند.

در اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ بود که دبیرستان متوسطه اول مفید قلهک، بازارچه خیریه‌ای با هدف آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد برگزار کرد. در انتهای روز، با مشارکت دانش‌آموزان،‌ اولیا و کادر مدرسه، مبلغ ۳۷ میلیون تومان جمع‌آوری شد.

امروز، دوم مرداد ماه ۱۴۰۱، پنج نفر از دانش‌آموزان هشتم و نهم، مسئول پایه، و مدیر مدرسه، به نمایندگی از کل دبیرستان متوسطه اول مفید قلهک به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه، واقع در خیابان نجات‌اللهی رفته و در ستاد دیه، پرونده‌های تعدادی از زندانیان جرائم غیرعمد پیش‌روی دانش‌آموزان قرار داده شد تا به انتخاب خودشان، در آزادسازی پنج نفر از زندانیان و به نمایندگی از کل مدرسه مشارکت داشته باشند. بدهی سه نفر از آنان به طور کامل، و بخشی از بدهی دو نفر دیگر نیز پرداخت شد. یکی از مددجویان آزاد شده، فردی با حدود ۵۰ سال سن، و دارای دو فرزند است.

او در خانه‌ی اجاره‌ای ساکن، و از جانبازان دفاع مقدس بوده است. این مرد در شرکتی مشغول به کار بوده و برای خرید لوازم و تجهیزات، تعدادی چک داده بود که متاسفانه در این حین همسرش به بیماری ام‌اس مبتلا شده و تامین مخارج زیادی از جمله هزینه‌های بیمارستان و خرید داروهای کم‌یاب و گران قیمت بر او تحمیل می‌شود. از این رو نتوانسته در موعد مقرر وجه چک‌ها را تامین کند و در نتیجه با شکایت شاکیان، محکوم و زندانی می‌شود.

او در سال ۱۳۹۶، با مبلغ بدهی ۱۴۴ میلیون تومان زندانی شده، و تاکنون تنها حدود ۱۰ میلیون تومان از بدهی باقی مانده بود.

با کمک دبیرستان متوسطه اول مفید قلهک، این زندانی با بدهی باقی‌مانده‌ی ۱۰ میلیون تومان، و دو زندانی دیگر با بدهی‌های ۵ و ۱۵ میلیون تومان، به آغوش گرم خانواده خود بازگشتند.

همچنین باقی‌مانده‌ی مبلغ جمع‌آوری شده در بازارچه‌ی خیریه، به مبلغ حدود ۷ میلیون تومان، به دو بخش تقسیم و از هزینه‌ی بدهی دو زندانی دیگر کسر شد. به گفته‌ی مسئولین ستاد، بدهی‌هایی که بخشی از آن پرداخت می‌شود، در کمتر از چند ده روز، کل مبلغ آن توسط خیرین جمع می‌شود.

شاید آگاه شدن از مددجوی دیگری که آزاد شد هم مفید باشد. فردی که با مبلغ ۱۵ میلیون تومان توسط دبیرستان آزاد شد، حدود ۴۰ ساله و دارای یک فرزند است. او میوه فروش بوده، و به‌علت بیماری و خرابی ماشین، میوه‌های خریداری شده‌اش خراب شده و ضرر کرده است. طرف مقابل از او شکایت کرده، و او بازداشت می‌شود. خانواده‌ی او از لحاظ مالی ضعیف هستند.

وی در ۱۴ تیر ۱۴۰۱ با مبلغ بدهی ۱۴،۹۰۰،۰۰۰ تومان وارد زندان شده که خوشبختانه با پرداخت کل مبلغ توسط دبیرستان، او نیزآزاد خواهد شد.

گزارش: سید پارسا سلیمی

 

لینک این خبر در خبرگزاری ها:

https://titrekootah.ir/?p=51635

https://www.gostaresh.news/fa/tiny/news-269235

https://smtnews.ir/direct/21124

http://www.pana.ir/news/1296072

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *