تحلیل آزمون

روش تحلیل آزمون:

در هنگام تحلیل آزمون‌های آزمایشی خود ، شما باید چند دسته سوال را پس از آزمون بررسی کنید:
۱- سوالاتی که درست زده‌اید اما هنگام انتخاب گزینه شک داشته‌اید.
۲- سوالاتی که درست زده‌اید اما زمان بسیار زیادی (بیش از ۲ برابر زمان استاندارد) روی آن صرف کرده‌اید.
۳- سوالاتی که اشتباه پاسخ داده‌اید.
۴- سوالاتی که پاسخ نداده‌اید.

هنگام مشاهده و بررسی این سوالات باید علت شک داشتن ، زمان زیاد گذاشتن ، اشتباه زدن یا نزدن سوال را کشف کنید.
این علت می تواند شامل موارد زیر باشد :
۱- عدم مطالعه :
در این صورت شما باید در برنامه هفتگی خود تجدید نظر کنید یعنی یا ساعت مطالعه خود را افزایش دهید یا زمان بیشتری را به درس مربوطه اختصاص دهید.
۲- بی توجهی در مطالعه :
در این صورت شما باید در “شیوه” مطالعه خود تغییر ایجاد کنید و روش خود را برای مطالعه درس مربوطه تغییر دهید تا دیگر با این مشکل رو به رو نشوید.
۳- بی دقتی :
در این صورت شما باید نوع بی دقتی خود را کشف کنید! (سریع خواندن صورت سوال ، اشتباه محاسباتی ، اشتباه در واحدها و …) سپس بی دقتی های خود را در یک برگه بنویسید و پیش از هر آزمون آزمایشی آن ها را مرور کنید که هنگام آزمون ، دوباره به آن ها دچار نشوید.
۴- عدم تسلط : اگر مطالب درسی یک مبحث را کامل مطالعه کرده‌اید ؛ اما تست آن را نتوانسته اید که پاسخ دهید ؛ علتش عدم تسلط است. برای رفع این مشکل باید در مبحث مربوطه تست و تمرین بیشتری حل کنید.
۵- کمبود وقت :
اگر یک سوال آسان را نتوانسته اید حل کنید و علتش کمبود زمان بوده است ؛ باید در شیوه آزمون دادن خود تجدید نظر کنید! سعی کنید در آزمون ها سوالات سخت را رها کنید تا زمان کافی برای پاسخگویی به تمام سوالات آسان داشته باشید.
۶- موارد دیگر :
ممکن است علل دیگری نیز برای اشکال داشتن در یک تست وجود داشته باشد که مخصوص شما باشد. سعی کنید این علل را نیز کشف کنید و راهکاری برای برطرف کردن آن ها اتخاذ کنید.

توجه :
تمام این موارد با جدی گرفتن آزمون ها مفید خواهد بود! پس باز هم تاکید می کنیم که تمام آزمون های خود را کاملا جدی بگیرید و مانند کنکور سراسری با آن ها برخورد کنید!