مصاحبه روزنامه همشهری با پارسا کارپسند دانش آموز پایه یازدهم و پژوهش بیوشیمی

مصاحبه روزنامه همشهری با پارسا کارپسند دانش‌آموز پایه یازدهم و پژوهش بیوشیمی و راه یافته به مرحله کشوری سومین دوره مسابقات کشوری زیست فناوری پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی:

“برای اعتلای کشور قدم برداریم”
او دانش‌آموز مدرسه مفید یادگار است و در کنار درس و مدرسه به کارهای پژوهشی علاقه دارد. او بعد از آشنایی با مسابقات پژوهش‌سرای جابرابن حیان و با حمایت خانواده و مربیان در رشته پژوهش بایوتکنولوژی به رتبه استانی دست یافت. پارسا درباره پژوهشی که انجام داده می‌گوید: «به دلیل بحران انرژی، آلودگی‌ها و آثار زیست‌محیطی ناشی از استفاده سوخت‌های فسیلی بشر به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر روی آورده است. در این طرح از علم بیوتکنولوژی استفاده و از سامانه‌های گیاهی، جانوری و… استفاده می‌شود. موضوع پژوهش من تولید بیواتانول بود که سوخت مورد نظر از دو روش ساکارز و سلولز تولید و سپس با هم مقایسه شد.»

او درباره اهمیت شرکت در دوره‌های علمی و پژوهشی می‌گوید: «شرکت در مسابقات علمی و پژوهشی را به تمام نوجوانان توصیه می‌کنم زیرا می‌توانند با کسب مهارت و تجربه گام مؤثری در پیشرفت طرح‌های پژوهشی کشور بردارند.» پارسا که بیشتر مستند علمی مشاهده می‌کند درباره دیگر سرگرمی‌های خود می‌گوید: «ورزش‌های مورد علاقه من شنا و پیاده‌روی است و پیاده‌روی به‌خصوص در ایام کرونا بسیار به من کمک کرده است تا بتوانم از اوقاتم به بهترین نحو استفاده کنم.»

ضمن عرض تبریک ، برای ایشان در مسابقات پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و ادامه راه پژوهشی از خداوند متعال توفیق روزافزون مسئلت می نماییم.