هدف مرکز مشاوره مفید ارتقاء کیفیت زندگی مراجعان است

مركز خدمات روانشناسی و مشاوره مفید دارای مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی كشور است و درمانگرانش دارای پروانه كار از سازمان نظام روانشناسی هستند و با استانداردهای این سازمان فعالیت می‌كنند. داشتن تعامل اكوسیستمی با »اندیشكده راهبردی مفید« و »خانه یادگیری سرو« و مدارس مفید، این مركز را در چرخه ای از پژوهش، آموزش و سرویس دهی به جامعه قرار میدهد كه مسیرتعالی و كیفیت بخشی خدمات خود را مطابق با نیاز جامعه مخاطبان هموار می‌كند. همچنین جامعه مخاطب این مركز خانواده بزرگ مدارس مفید شامل دانش آموزان، خانواده ها، همكاران و فارغ التحصیلان و همچنین جامعه فراتر از مفید است؛ یعنی مراجعان بیرون از مجموعه مفید نیز در این مركز پذیرفته میشوند. در مصاحبه با داریوش كریم زادگان، مدیر این مركز درباره شكل گیری، فعالیتها و چشم انداز این مركز به گفتگو نشسته ایم.

مرکز مشاوره مفید چه زمانی تاسیس شده و آغاز به کار کرده است؟

موضوع تاسیس مرکز مشاوره مفید طی سالهای اخیر در سطح مدیران و ستاد مجتمع مطرح بوده است. مطالعه برای راه اندازی مرکز با مشورت گیری از کارشناسان مختلف در تابستان آغاز شد. پس از نهایی شدن تیم اجرایی و کارشناسی و تعیین مکان مرکز، عملیات ساختمانی و معماری داخلی تا بهمن ماه کامل شد. پس از مراحل گزینش درمانگران، اولین پذیرش مراجع از 19 بهمن 1400 انجام شد که تا به امروز ادامه دارد.

 

هدف از تاسیس مرکز مشاوره مفید چه بوده است؟

با پیچیده شدن زندگی در سالیان اخیر نیاز به مشاوره در حوزه های مختلف برای افراد جامعه افزایش یافته است. مجتمع آموزشی مفید که در دهه‌ی گذشته شعار « مدرسه زندگی » را سرلوحه کار خود قرار داده است ضرورت مرکز تخصصی روان شناسی در کنار مدارس را بیش از پیش احساس کرده است. بنابراین مرکز مشاوره مفید با هدف « ارتقاء کیفیت زندگی» مراجعان و با راهبرد « پیشگیری » توسط آموزشهای مناسب به مخاطبان موثر مدارس در خدمت مدارس و سازمانها و افراد جامعه می باشد. لذا مدارس در برنامه های دانش افزایی همکاران و خانواده ها در حوزه های روان شناسی می‌توانند از پشتیبانی های این مرکز استفاده کنند.

به این ترتیب مراجعه به چنین مرکزی فقط به خاطر مرضهای روانی و شرایط بحرانی نیست بلکه هر کسی که دنبال افزایش کیفیت زندگی در حوزه‌های مختلف می‌تواند به این مرکز سری بزند، حوزه های فردی، زناشویی، تربیت فرزندان و حتی ارتباط با شغل، کار و نیاز به کمک برای شناخت استعداد خود.

زمینه‌های فعالیت مرکز مشاوره در چه زمینه‌هایی تعریف شده است؟

در زمینه‌های مختلف روان شناسی از جمله:

  1. کودک و بازی درمانی
  2. نوجوان و جوان
  3. هدایت تحصیلی
  4. استعدادیابی و هدایت شغلی
  5. پیش از ازدواج
  6. خانواده درمانی

 

در ارائه خدمات مشاوره به عنوان مرکز وابسته به مجتمع آموزشی مفید با چه چالش‌هایی روبرو بوده و هستید و برای مقابله با این چالش ها چه برنامه ریزی‌هایی شده است؟

بعضا مطرح می شود که برخی مراجعان نگرانیهایی از مراکز مشاوره مدرسه‌ای دارند. برای آنها مهم است که محتوای جلسه مشاوره محرمانه بماند و مذاکرات اتاق مشاوره در سرنوشت تحصیلی یا کاری ایشان در مدارس هیچگونه نقشی نداشته باشد. برای تامین چنین محل امن و قابل اعتمادی، مرکز مشاوره مفید در ساختمانی مستقل و جدا از مدارس و با معماری داخلی ویژه‌، دنج و سرشار از آرامش تجهیز شده است. در این مرکز اصل محرمانگی مشاوره به صورت حرفه‌ای رعایت می‌شود.

به علاوه این مرکز از حیث حقوقی و اقتصادی از مدارس مستقل است. هر چند به طور طبیعی مدارس مفید استفاده از این مرکز را به کسانیکه نیاز داشته باشند توصیه خواهند کرد اما آنرا به کسی تحمیل  نمی‌کنند. چراکه لازم است مراجعه کننده در انتخاب مرکز مشاوره خود کاملا مختار باشد. در نتیجه به هر مرکزی که مراجعه کند با پرداخت هزینه‌ی مشاوره مسئولیت کامل توجه به نتایج  جلسات را شخصا به عهده می گیرد که این مهم در ثمر بخشی کار نقش به سزایی دارد.

در نتیجه علی رغم آنکه مرکز مشاوره مفید زیر نظر مجتمع آموزشی مفید است اما نهادی است کاملا مستقل از مدارس و هرگونه ارتباط با مدارس همراه رعایت اصول و اخلاق حرفه‌ای روان شناسی است.

مزیت‌های مرکز مشاوره مفید در مقایسه با دیگر مراکز از نظر شما چیست؟

  • این مرکز داری مجوز رسمی از سازمان نظام روان شناسی کشور با شماره پروانه 1210-م است. در نتیجه تمام درمانگران مرکز دارای پروانه کار از سازمان نظام بوده و با استانداردهای آن فعالیت می‌نمایند.
  • علاوه بر فعالیت کاملا حرفه ای و کارشناسی، این مرکز تلاش می‌کند همراه و هماهنگ با فرهنگ  مدارس مفید باشد.
  • داشتن تعامل اکوسیستمی با « اندیشکده راهبردی مفید» [1] و « خانه یادگیری سرو » [2]و مدارس مفید این مرکز را در چرخه‌ای از پژوهش، آموزش و سرویس‌دهی به جامعه قرار می‌دهد تا مسیر تعالی و کیفیت بخشی خدمات خود را مطابق با نیاز جامعه مخاطبان هموارکند.

 

آیا این مرکز با هدف ارائه خدمات مشاوره برای داخل مجتمع آموزشی مفید تاسیس شده یا مخاطبان بیرون از مفید نیز مخاطب این مرکز هستند؟

جامعه مخاطب این مرکز عبارتست از « خانواده بزرگ مدارس مفید » اعم از دانش آموزان، خانواده ها، همکاران و فارغ التحصیلان و همچنین « جامعه فراتر از مفید » است. یعنی مراجعان بیرون از مجموعه مفید نیز در این مرکز پذیرش می‌شوند.

 

[1] گروهی پژوهشی است که با مجوز وزارت آموزش عالی مطالعات و پژوهشهای آکادمیک کاربردی در حوزه های تعلیم تربیت و دینداری در دنیای معاصر انجام می دهد.

[2] مرکز آموزش معلمان که متولی آموزش مربیان مجموعه مفید است و همچنین به علاقمندان الگوی برنامه درسی مفید غیر شاغل در این مدارس هم آموزش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.