مشارکت دانش‌آموزان مفید در آزادسازی پنج زندانی جرائم غیر عمد

دانش‌آموزان متوسطه دوره اول پسرانه مفید قلهک، در آزادسازی پنج زندانی جرائم نقدی غیرعمد، جمعاً به مبلغ ۳۷ میلیون تومان مشارکت کردند.

دوم مرداد ماه سال جاری، پنج نفر از دانش‌آموزان هشتم و نهم به همراه مسئول پایه و مدیر مدرسه، به نمایندگی از کل دبیرستان متوسطه دوره اول مفید قلهک به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه، واقع در خیابان نجات‌اللهی رفتند.

در ستاد دیه، پرونده‌های تعدادی از زندانیان جرائم غیرعمد پیش‌روی دانش‌آموزان قرار داده شد، تا به انتخاب خودشان، در آزادسازی پنج نفر از زندانیان و به نمایندگی از کل مدرسه مشارکت کنند. بدهی سه نفر از آنان به طور کامل و بخشی از بدهی دو نفر دیگر نیز پرداخت شد.

در اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ بود که دبیرستان متوسطه دوره اول مفید قلهک، بازارچه خیریه‌ای با هدف آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد برگزار کرد و در پایان این رویداد، با مشارکت دانش‌آموزان،‌ اولیا و کادر مدرسه، مبلغ ۳۷ میلیون تومان جمع‌آوری شد.

یکی از مددجویان آزاد شده، فردی با حدود ۵۰ سال سن و دارای دو فرزند است.

وی در خانه‌ اجاره‌ای ساکن و از جانبازان دفاع مقدس بود. این مرد در شرکتی مشغول به کار بوده و برای خرید لوازم و تجهیزات، تعدادی چک داده است. متاسفانه در این حین همسرش به بیماری ام‌اس مبتلا می‌شود و تامین مخارج زیادی از جمله هزینه‌های بیمارستان و خرید داروهای کم‌یاب و گران قیمت بر او تحمیل می‌شود. از این رو نتوانسته در موعد مقرر وجه چک‌ها را تامین کند و در نتیجه با شکایت شاکیان، محکوم و زندانی می‌شود.

وی در سال ۱۳۹۶، با مبلغ بدهی ۱۴۴ میلیون تومان زندانی شده و تاکنون تنها حدود ۱۰ میلیون تومان از بدهی اش باقی مانده بود. با کمک دبیرستان متوسطه اول مفید قلهک، این زندانی با بدهی باقی‌مانده‌ ۱۰ میلیون تومان و دو زندانی دیگر با بدهی‌های ۵ و ۱۵ میلیون تومان، به آغوش گرم خانواده خود بازگشتند.

همچنین باقی‌مانده‌ مبلغ جمع‌آوری شده در بازارچه‌ خیریه، به مبلغ حدود ۷ میلیون تومان، به دو بخش تقسیم و از هزینه‌ بدهی دو زندانی دیگر کسر شد. به گفته‌ مسئولین ستاد، بدهی‌هایی که بخشی از آن پرداخت می‌شود، در کمتر از چند ١٠ روز، کل مبلغ آن توسط خیرین جمع می‌شود.

شاید آگاه شدن از مددجوی دیگری که آزاد شد هم مفید باشد. فردی که با مبلغ ۱۵ میلیون تومان آزاد شد، حدود ۴۰ ساله و دارای یک فرزند است. او میوه فروش بوده و به‌علت بیماری و خرابی ماشین، میوه‌های خریداری شده‌اش خراب شده و ضرر کرده است. طرف مقابل از او شکایت کرده و او بازداشت می‌شود. خانواده‌ او از لحاظ مالی ضعیف هستند.

وی در ۱۴ تیر ۱۴۰۱ با مبلغ بدهی ۱۴،۹۰۰،۰۰۰ تومان وارد زندان شده که خوشبختانه با پرداخت کل مبلغ توسط دبیرستان، آزاد می‌شود.

به امید روزی که هیچ فردی به دلیل جرایم غیرعمد در زندان نباشد و همه‌ فرزندان در آغوش گرم خانواده و پدران و مادران، باشند.

 

 

www.mofidsch.ir   

www.instagram.com/mofid.official 

https://t.me/mofid_sch  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.