خانه سرو تا کنون میزبان 18 دوره آموزشی متنوع بوده است

خانه سرو (خانه یادگیری معلمان) تا کنون میزبان 18 دوره آموزشی متنوع در دو گروه مخاطبان بیرون از مجتمع آموزشی مفید و دوره‌های آموزشی الگوی آموزشی مفید برای معلمان دو مقطع دبستان و متوسطه دوره اول مفید با حضور بیش از 600 نفر، بوده است.

دوره مقدماتی و تکمیلی تربیت مربی دبستان، کارگاه جامع آموزش دبستان با نگاه فنلاندی، دوره فلسفی، دوره کاوشگری و دوره انگیزه و نظم و انضباط در کلاس درس از جمله دوره‌های برگزار شده برای مخاطبان بیرون از مجتمع بوده است.

همچنین کارگاه‌های علوم، فارسی، هنر، زبان و دین و قرآن نیز در دو مقطع دبستان و متوسطه دوره اول برای معلمان مدارس مفید برگزار شده است.

خانه سرو به عنوان یکی از مراکز وابسته به مجتمع آموزشی مفید، با هدف آموزش و پشتیبانی معلمان مفید و سایر معلمان علاقمند، در ماه‌های آغازین سال 1401 فعالیت خود را آغاز کرد.

مأموریت خانه سرو، علاوه بر ادامه فعالیت برنامه‌های آموزشی الگوی برنامه درسی در مقاطع دبستان و متوسطه دوره اول مدارس مجتمع آموزشی مفید، ایجاد اجتماع حرفه‌ای پژوهشگران و مدرسان حوزه یاددهی- یادگیری، برای تولید برنامه درسی معنادار، پویا، با سازگاری درونی و بیرونی برای اجرا در مراکز آموزشی مفید و سایر مراکز و پشتیبانی از معلمان مفید و سایر معلمان علاقه‌مند تعیین شده است.

خانه سرو در تلاش است از طریق مهیا کردن فرصت یادگیری، پژوهش، تجربه و هم‌افزایی، زمینه‌ای را فراهم کند که شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی خانه سرو با شایستگی‌هایی که کسب کرده‌اند و با این باور که یادگیری پایانی ندارد، در مسیر بالندگی حرکت کنند و با درکی صحیحی از تنوع یادگیرندگان، از یادگیری همه برای رسیدن به بهترین خود و به نفع جامعه، پشتیبانی کنند.

همچنین با کسب دانش و مهارتی که شرکت‌کنندگان در دوره‌ها در طراحی مسیر یادگیری دارند، برای بر طرف کردن فاصله میان علم و عمل گام بردارند و آماده تعامل سازنده با دیگران، خانواده‌ها، مدارس دیگر، سازمان‌های مرتبط داخلی و خارجی، به نفع خود و جامعه باشند.

قرار گرفتن در جایگاه مرجعی قابل اطمینان برای همراهی با مراکز آموزشی، در مسیر بالندگی حرفه‌ای و توسعه سرمایه انسانی در حوزه یاددهی- یادگیری، به عنوان چشم انداز خانه سرو اعلام شده است.

تشکیل گروه علمی و پشتیبانی از آن برای طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با الگوی برنامه درسی مفید و اجزای آن در مدارس مفید در مقطع پیش‌دبستان، دبستان و متوسطه اول، یکی از فعالیت‌های پیش‌بینی شده در راستای انجام مأموریت خانه سرو است.

پشتیبانی از معلمان مدارس مفید در هر سه مقطع برای طراحی در الگوی برنامه درسی، طراحی و اجرای برنامه‌هایی برای پایش اجرای الگوی برنامه درسی مفید، جهت استقرار الگو در هر سه مقطع و طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی مربی‌گری و تدریس برای دبیرستان‌های مفید، بخشی دیگر از فعالیت‌های خانه یادگیری سرو محسوب می‌شود.

مستندسازی فعالیت‌های مرکز آموزش، تدوین رویه جذب و برنامه آموزشی، جهت توانمندسازی مربیان و معلمان جدید مدارس مفید و ارزیابی پیشرفت در برنامه، نشر ایده‌ها و روش‌های آموزشی مفید، تولید کتاب‌ها و جزوات مرتبط با یاددهی- یادگیری و طراحی و برگزاری رویدادهای ترویجی نیز از دیگر زمینه‌های فعالیت این مرکز وابسته به مجتمع آموزشی مفید است.

تولید، طراحی و اجرای دوره‌های آموزش مربی مبتی بر بستر ارتباط از راه دور، طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای سایر مدارس متقاضی و افراد علاقه‌مند، طراحی و برگزاری دوره‌های توسعه حرفه‌ای مدیران آموزشی و تولید محتوای آموزشی دیجیتال (آفلاین) برای دانش‌آموزان نیز از جمله فعالیت‌های خانه سرو است.

تا کنون بجز یک دوره، از اساتید و معلمان مجتمع آموزشی مفید استفاده شده، اما محدودیتی در این خصوص در برنامه‌های خانه سرو وجود ندارد و در صورت نیاز خانه سرو این آمادگی را دارد که از کارشناسان و اساتید خارج از مجتمع آموزشی مفید نیز برای برگزاری دوره‌های آموزشی استفاده نماید.

همچنین این مرکز آمادگی ارائه خدمات به معلمان مناطق محروم، به منظور ایفای مسئولیت اجتماعی خود را دارد و تلاش شده بخشی از سهمیه هر دوره به معلمان و مربیانی اختصاص یابد که در مناطق محروم خدمت می‌کنند.

برگزاری دوره‌های آموزشی در خارج از تهران یکی از دیگر از مواردی است که تقاضا برای آن وجود دارد و این امیدواری وجود دارد که زمینه همکاری خانه سرو با معلمان و مدرسانی که در سایر نقاط کشور فعالیت می‌کنند، نیز فراهم شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.