آیت الله موسوی اردبیلی(ره) مهمترین خدمت را تربیت نسل جوان می‌دانست

آقای دکتر دانش ضمن گرامیداشت سالگرد رحلت آیت الله موسوی اردبیلی (ره) گفت: ایشان مهمترین خدمت را تربیت نسل جوان در سیستم آموزشی می‌دانستند و در کنار حوزه علمیه بر ساخت مدرسه تاکید داشتند.

 وی در جلسه مدیران مجتمع آموزشی مفید بر تفاوت ایشان با دیگر مراجع تاکید کرد و اظهار داشت: ایشان بسیار در این زمینه انگیزه داشت و تلاش  می‌کرد. به خاطر دارم قبل از انقلاب در مدرسه راهنمایی مفید در نزدیکی میدان انقلاب معمولا روزهای زیادی در هفته می آمدند داخل دفتر مدرسه می نشستند و بسیار علاقمندانه با معلمین و مدیریت صحبت می کردند و خیلی در روال‌های مدیریتی دخالت نداشتند.

­وی به رویکرد ایشان در راه اندازی مجتمع آموزشی مفید اشاره کرد و گفت: از زبان ایشان شنیدیم که قبل از تاسیس مدرسه مفید با مرحوم علامه و روزبه که تجربه داشتند طی جلساتی مشورت داشتند. آقای علامه می گویند مهمترین مساله مدرسه، نیروی انسانی است و عنوان می‌کنند که فقط نباید به مدیر و معلم توجه بشود، بلکه حتی سرایدار و آشپز هم باید روال های تربیتی را بدانند، بدلیل اینکه تماس و ارتباط زیادی با بچه ها دارند. ایشان هم در انتخاب نیروی انسانی درست عمل کردند. نیت خالص و انگیزه بالا و تدبیر ایشان باعث شکل گیری این مجموعه شد. افرادی مثل مرحوم پیش بین، نجفی علمی، مظفری نژاد، خوشنویسان، فیض و گروگان، هر کدام شایستگی ها و یک سری خصوصیات و صفاتی را داشتند که تاثیرگذار بودند. با تأسیس دبیرستان نیز همین روند ادامه پیدا کرد. یکی از دلایل موفقیت های دبیرستان، انتخاب درست نیروها و مستقر شدن یک تیم در آنجا بود. یادی کنیم از حاج آقا شکوری که بسیار فرد شایسته، مخلص و همراه با آن تیم بود و باعث شد که نطفه دبیرستان مفید شکل بگیرد.

 دکتر دانش در توصیف نگاه ارزشمند آیت الله موسوی اردبیلی(ره) به مقوله آموزش گفت: زمانی هم که ایشان ریاست قوه قضاییه بودند و مشغله زیادی داشتند هر سال در افتتاحیه سال تحصیلی شرکت می‌کردند. این حضور نشان دهنده آن بود که ایشان این کار را بسیار ارزشمند می دانستند.

 اواخر عمر بابرکت ایشان بود که ما با برخی از دوستان خدمتشان رسیدیم و مطالبی در مورد تغییر شرایط جامعه و تغییر نسلی مطرح شد. ایشان گفتند هر کاری می کنید در روال های تربیتی اجبار نکنید. باید با انگیزه و اشتیاق، بچه ها را هدایت کنیم.

 ریاست مجتمع آموزشی مفید افزود: ایشان در کنار مدرسه، تأسیس دانشگاه را با نیت اتحاد حوزه و دانشگاه پیگیری کردند و اعتقاد داشتند باید بتوانیم دانشگاهی داشته باشیم که افراد حوزوی بیایند و تخصص‌های دانشگاهی را هم فرا بگیرند. کسی که مراحل خارج فقه را در حوزه طی کرده بیاید و در دانشگاه با نظریات دیگران در حقوق، اقتصاد و فلسفه آشنا بشود.

 وی به کیفیت بالای آموزشی دانشگاه مفید اشاره کرد و افرود: به ویژه در دوره های اول دانشگاه در رشته هایی مانند اقتصاد ایشان بهترین اساتید اقتصاد را از تهران به دانشگاه مفید قم دعوت می کردند. از همان فارغ التحصیلان دوره های اول، در آزمون دکترا در دانشگاه تهران قبول می شدند و کیفیت بسیار بالا بود. الان هم اساتیدی هستند که مدرک دکترای خود را از دانشگاه مفید گرفتند و در رشته های علوم انسانی که بیشتر انتظار داریم صاحب نظر هستند.

 دکتر دانش تاکید کرد: ایشان در حوزه‌های حوزوی و فقهی یک مقدار با دیگر مراجع متفاوت بودند. شخصیتی بودند که خیلی از برجستگی های ایشان مشخص نشد. شاید بتوان گفت که جامعه خیلی با نقطه نظرات و شخصیت ایشان آشنا نیست. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.